Bugun...


Keskin, Prim Borcu Olan Esnaflarımıza Kredi İmkanı Verildi
Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Yönetim kurulu Üyesi ve Malatya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (MESOB) Başkanı Şevket Keskin, 30 Haziran 2016'ya kadar olan prim borcunu ödeyen prim, yaş ve yıl şartını tamamlayan esnafların emekli olacaklarını bildirdi.

Keskin, Prim Borcu Olan Esnaflarımıza Kredi İmkanı Verildi
+ -

Keskin yaptığı yazılı açıklama da, “Af Yasası” ile emeklilik şartlarını tamamlamasına rağmen prim borcu olduğu için maaş bağlanmayan esnaf ve sanatkarların verilecek teminatsız kredi ile hemen emekli olabileceklerini bildirerek, “Sosyal Güvenlik Kurumu ile Ziraat Bankası arasında imzalanan protokolle, yeniden yapılandırma kapsamındaki Bağ-Kur’lu esnaf ve sanatkarımız borçlarını ödeyip emekli olabilmeleri için herhangi bir teminat göstermeden kredi kullanma imkanı sağlandı. Prim, yaş ve yıl şartını tamamladığı halde prim borcu bulunan esnaf ve sanatkarlarımız krediyle bu borcunu kapatabilecek. Taksitle ödemeyi seçenler borç bittikten sonra emekli maaşına kavuşacaklar. Esnaf ve sanatkârlarımız SGK'dan alacakları ‘Prim borcunu ödemesi halinde emekli olabilecek’ yazısıyla Ziraat Bankası şubelerine müracaat edebilecekler. Yıllardır prim borcu nedeniyle emekli olamayan esnaf ve sanatkarlarımızın bu imkandan yararlanmaları istiyoruz. Böylesi bir uygulamayı hayata geçiren başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a, Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım, Gümrük ve Ticaret Bakanımız Sayın Bülent Tüfenkci’ye, hükümetin değerli üyelerine ve milletvekillerimize teşekkür ediyoruz.” dedi.

Keskin, Af Yasası ile esnaf ve sanatkarlara vergi kolaylıklarının da sağlandığını bildirerek, “Basit usulde vergiye tabi esnaf ve sanatkarların yanlarında çalışmakta olup daha önce vergi karnesi almamış olanlar; 31 Ekim 2016 tarihine kadar ilgili vergi dairelerine başvuruda bulunup 2016 yılı vergisini hesaplatmaları şartıyla geçmiş dönemlerin vergi ve cezaları aranmayacak, bu kişilerin başlama tarihleri bu kanuna göre yaptıkları müracaat tarihi olarak kabul edilecek. Yine; esnaf ve sanatkarlarımız için getirilen bir başka vergi avantajı da matrah artırımıdır. Esnafımız; 2011 ve 2015 yılları arasında  beyan ettikleri gelir vergisi muhtasar ve KDV matrahlarını, yıllar itibariyle yüzde 15-35 oranlarında arttırmaları halinde  matrah artırımı yapılan yıllarda vergi incelemesi yapılmayacaktır, diğer vergiler nedeniyle inceleme yapılsa dahi matrahı arttırılan vergilerle ilgili olarak sonradan vergi veya vergi cezası kesilmeyecektir. Getirilen bir başka avantajda kamuoyunda kasa ve stok affı olarak bilinen uygulamadır. İşletmede fiilen bulunduğu halde her hangi bir nedenle kayıtlarda yer almayan emtia, makine, teçhizat ve demirbaşlar ile muhasebe kayıtlarında yer aldığı halde her hangi bir nedenle fiilen işletmede bulunmayan emtia, makine, teçhizat ve demirbaşlar kanunda belirtilen usul ve esaslar çerçevesinde en geç 30 Kasım 2016 tarihine kadar muhasebe kayıtlarında düzeltilebilecektir.” şekilde bilgi verdi.

Keskin, esnaf ve sanatkarlar odalarına aidat borcu olan esnaf ve sanatkarların bu borçlarının aslını ilk taksitini 30 Kasım 2016 tarihine kadar ödemeleri halinde, gecikme zammının tahsil edilmeyeceğini kaydetti.


YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZYORUM YAZ

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
YUKARI